Vodnář

V období, kdy zima je na vrcholu, ale noci jsou již kratší a celkem je více světla, slaví narozeniny takzvaní podivíni zvěrokruhu – Vodnáři. Příroda sice spí, ale jakoby už měla nervy napjaté v očekávání jara s probuzením aktivních sil, a snažila se vymanit z odpočinku a snění. Pod vlivem působení této energie fungují i Vodnáři. Touží po pohybu a aktivitě, ve většině případů hlavně duševní. Často sní, vytvářejí plány a vize do budoucna, vzápětí je zavrhují a vytvářejí nové. Bývají mezi nimi velcí vizionáři – spolu se svou intuicí přinášejí originální, okolí často nepochopitelné nápady a myšlenky. Ale také výstředníci a exoti, kteří mnoho své energie věnují touze odlišit se od ostatních za každou cenu, extrovertní umělci, rebelové, vzbouřenci, kverulanti. V tomto roce prochází Slunce znamením Vodnáře od 20. ledna (11:18 hodin SEČ) do 19. února (01:25 hod SEČ).
Jedenácté, pevné a vzdušné znamení Vodnáře ovlivňuje vláda dvou planet. Saturna, který je obvykle charakterizován jako planeta zábran, strachů, konzervativismu a řádu. Druhým novodobějším vládcem je planeta Uran, která Vodnáři přináší principy originality, volnosti, svéráznosti, impulzivity či až ztřeštěnosti a výstřednosti. Ačkoli je Vodnář pevné znamení, které disponuje silnou vůlí, spoluvládcovství obou zmíněných planet tónuje základní charakteristiku Vodnáře poněkud protikladně. Může se tedy u něj rozvinout extrémní pesimismus, konzervatismus a ustrnutí (Saturn), anebo vznětlivost, emocionalita, výstřednictví (Uran). Tyto dvě polohy planetárních vlivů se buď střídají, nebo se Vodnář více přikloní k jedné či druhé straně. Následně z nich mohou vyplynout silné zdravotní poruchy – většinou různé druhy neuróz, spánkové poruchy, deprese a maniodepresivní stavy. Vodnáři i tím, jak jsou velmi mentálně aktivní, ale také houževnatí a ambiciózní, mají sklony k přepracovávání se. Teprve až své tělo vyčerpají do krajnosti, zvažují vlastní síly. Když to konečně vzdají, už se obvykle nacházejí v kritickém stavu. Nicméně jsou vždy ochotní ke spolupráci a pak dají lékařům či léčitelům dobré šance k tomu, aby „si nechali pomoci“. Léčbu obvykle dodržují, pokud nezapomenou například na kontrolu a konzultaci. Mají sice na paměti nutnost to napravit, jestliže je ale neduh či nemoc akutně netrápí, jaksi to nechávají „viset ve vzduchu“.
Dar nebo prokletí?
Podle starých symbolů je Vodnář zobrazován jako postava (anděla?), která vylévá vodu ze džbánu – symbolickou vodu života, poznání a moudrosti – na lidstvo. Je to znamení se silnými duchovními rysy, ve kterém se projevuje nejvyšší vůle a touha ke spojování věcí do jednoho celku. Vzdušné znamení Vodnáře, ve kterém se duch projevuje jako nepředvídatelná veličina, potřebuje prostor, svobodu a nezávislost. Tak jako vzduch sám. Často je však vnitřně osamělý a osciluje mezi touhou po přátelích a společnosti, na druhé straně po samotě a izolaci. Usiluje o to, aby svými názory ovlivňoval skupinu či ji řídil, ale sám je velký individualista, který potřebuje zůstat svobodný a nezávislý. To často vyvolává problémy v přátelství a partnerství. Je tvrdohlavý a málo tolerantní, na druhé však mívá přehnané nároky, což vyžaduje opravdu shovívavého a milujícího partnera. Jeho myšlenky, které se týkají společnosti a světového pokroku, jsou velmi svobodomyslné, ale co se týče jeho vlastního chování, náhle překvapí svou konzervativností.
[hidepost=0][/hidepost]