Jetel luční (červený/Trifolium pratense L.)

…abyste to věděli, tajemství je v jeteli!
Jetelů je hodně druhů, ale zrovna tento poznáte nejen podle barvy květů, která je fialovohnědočervená až masově karmínová a celookrajový trojlist je ozdoben šípovitým světlejším zelenobílým vzorem typu vítězného V ukazujícího ven. Jetel zná nejen každý zajíc, ale i menší děti hledající zmutované čtyřlístky jetele (bíle kvetoucího) pro štěstí, protože je to učí jejich oblíbený komiksový časopis Čtyřlístek, než přejdou na erotičtější a pubertálnější čtivo více In nebo Cool a na ulepené černé limonády, hambáče a čipsy.
Tato léčivka se pěstuje jako velmi hodnotné krmivo pro býložravce na polnostech a navíc obohacuje půdu dusíkem. Severoameričtí indiáni ji údajně pěstují jako výživnou naťovou zeleninu pro vlastní výkrm v době jarního hladu. Mají na to ale vegetariánskou fintu. Vzhledem k tomu, že jetel je do amerických zemí zavlečen z Evropy, je pozoruhodné, že ho indiáni pěstují za účelem výroby potravních doplňků, které potom vyvážejí draze do Evropy jako důležitý nutrient vegetariánského zdraví, a za utržený peníz si kupují proti jarnímu hladu maso ze stejka. Také by mohli koupit sušené karibů značky pemikan nebo ojetého mustangovitého měkoně.
Jako pohodové děti plny skotačivé bezstarostné radosti jsme často jedli čerstvé hlavičky jetele, protože nejen příjemně voněl, ale díky přítomnému nektaru i docela dobře chutnal. A správné dítě má nejen neustále pusu od ucha k uchu, ale i neustálý hlad a pořád něco strká do pusy. Tak proč ne na lukách zrovna plné voňavé a sladké chuti i oko lákající hlavičky jetele lučního…?
Včely – na jetel uletěly
Jetel červený má hluboké květní pohárky, do kterých dosáhne na nektar jen čmelák se supersosákem, a tak není tolik ostatním hmyzem vyhledáván. Ovšem čmeláci se mohou přetrhnout v turboaktivitě a jsou zde pracovitější než včely. Včely vyhledávají spíše jetely s mělčími pohárky, kvetoucí bíle, s nektarem v dosahu jejich kratšího sosáku, které díky svým dezinfekčním složkám silice v nektaru dokonce prodlužují exspiraci medu. Včelí královna to umí náležitě ocenit jako léčivý pokrm, zvláště při zamoření varroázou, kdy přidává ještě tymián nebo mateřídoušku, a prohání líné včely do letecké práce, takže se domníváme, že jsou pracovité. Ale je to jen náš optický klam, protože je špatně od sebe rozeznáváme a myslíme si, že vidíme pokaždé stejnou včelu. Faktem je, že to je skoro vždy její sestra, protože včely jsou typickým rodinným typem společenství a jedna včela za den neodlétne z úlu více než čtyřikrát. A má-li to k bílojeteli daleko, tak ani to. Nicméně je jetel bílý plazivý výborná včelí pastva (až 1 q medu z hektaru), po níž se včely mohou umlátit (rétorická metafora), a přejdou-li na květy akátu, umlátí či proženou svými žihadly i případné dráždivou člověčinou páchnoucí diváky. Ještě že tu nemáme agresivní včely africké, protože z těch by byla po natankování v akátech vzdušná samonaváděcí torpéda.
Sběr květů všech žádoucích jetelů je potřeba provádět na počátku kvetení, protože jinak se seschnutím květy rozpadají, hnědnou a kazí. Vzhledem k tomu, že se snadno zapařují, je důležité je sušit v tenké vrstvě a rychle. Díky obsahu silic s důležitými dezinfekčními vlastnostmi by umělé teplo nemělo přesáhnout 35–40 °C. Květy se sbírají relativně snadno a bez podpůrných listenů. Poměrně hodně se sesychají. K tomu je dobré si najmout menší sběrače, trpaslíky nebo pracovitá dítka z chudších rodin (ztrnulé majitele notebooku nebo PC civící hodiny do monitoru, či moderněji displeje, by to určitě odrovnalo), protože práce v předklonu i trénovaného člověka vyššího vzrůstu dostane do kolen. Na masáž namožených zad potom doporučuji kostivalové mazání K1 a měsíčkový olej MO lymfolej.
Sušený jetel voní loukou a nektarem a je tedy velkým lákadlem pro hmyz, králíky, kozy, krávy a jiné jeteložrouty. Pro člověka je ale vynikajícím doplňkem do všelijakých čajových směsí souvisejících s kašlem, ekzémy, ledvinovými kameny, špatnou střevní mikroflórou. Je to dáno složením silice a přítomností dalších účinných látek podporujících ozdravný vliv červeného jetele na lidský organizmus.
Jetel na trávící křeče, nervy, revma i průdušky
Silice má dezinfekční účinky, které se spolu s tříslovinami uplatňují při chorobách střev, průjmech a podobných trávicích i zánětlivých potížích. Brání přemnožení špatných druhů střevních kvasinek. Silice je příjemné chuti a vůně, zlepšuje apetit a tvorbu trávicích šťáv. Dezinfekční účinek se projevuje dokonce i u chorobného slinění plísňového původu vyskytujícího se většinou u starších lidí. Lidově se jetel využívá například při ženském výtoku, uklidňuje všemožné trávicí křeče i nervy, pomáhá vyčistit klouby při revmatizmu a dříve se používal i při cukrovce – zde bych ale doporučoval spíše nať nebo list pro vysoký podíl minerálů, enzymů a chlorofylu. Možné využití je také při nemocech průdušek a plic, chrapotu, nachlazení a virózách. Silice se obtížně detoxikuje játry a tak se jí snaží organizmus zbavit, kudy to jen jde jinudy. A to – ho odvážně využíváme. Například u respiračních chorob a kašle se vylučuje průduškami v dezinfikujícím programu spolu s plicním hlenem, jehož tvorbu vlastně svou přítomností stimuluje. A protože je to aktivita uspěchaná, je hlen řídký a tak výborně umývá průdušky od prachu, mikrobů a částeček vlastní tkáně a inaktivovaných bílých krvinek. Řídkým hlenem to kupodivu docela dobře jde. Do jícnu ho postrkují nahoru hustým hlenem nezalepené řasinkové buňky peristaltickým vlnovitým pohybem pro ně typickým. Silice jetele se vylučuje také ledvinami, které tak jsou podobně jako hlenotvorba stimulantem k vylučovací a močopudné aktivitě. Organizmus je tak čištěn od nízkomolekulárních vodorozpustných látek, které mohou být ledvinami odplaveny. A podobně se silice chová i v pokožce, ve které se také poněkud hromadí a omezuje tamo populace mikrobiálních kolonistů a také tamo odpuzuje kožní roztoče. Proto je jetel vhodný i do koupele…
Čaj proti průjmům, koupele na ekzémy a pod polštář pro klidný spánek
Jako čaj se používá květ jetele hlavně ve směsích proti průjmům a střevním potížím zánětlivého charakteru. Přidává se do směsí protikašlových při respiračních problémech. Vhodný je také do močopudně melioračních ledvinných a krev čistících čajů. Dříve se užíval proti rakovině zevně i vnitřně. Jetel se též využíval zevně na záněty spojivek, bolavé oči, popáleniny, mokvavé kožní afekce, vyrážky, ekzémy, vředy, lupénku, akné apod. Přidával se do všelikých koupelí i do suchých lučně vonných směsí na dobrý spánek do polštářku neklidných spáčů. Jetel se lidově používal při revmatizmu, cukrovce, ženském výtoku, chrapotu. Nyní se jetel přehlíží i s krajinou a jeho dobré vlastnosti oceňují jen domácí zvířata přežvykující občas cosi v chlé – vě, nebo zajícovití hlodavci, jejichž je oblíbenou stravou hned za léčivou pampeliškou. Faktem je, že sběr jetelového kvítí chce člověka s citem pro rostliny, což se sice už na školách ani jinde neučí, ale jen takovému může jetel odhalit své velké tajemství. Mně to řekl a v textu jsem ho zmínil. Když ho odhalíte i vy, získáte asi 5 let života jako bonus navíc.
[/hidepost]