Protáhněte se s námi aneb Víte, co je BABY JÓGA?

23.4.2013

V minulých článcích našeho miniseriálu Jak se stát perfektním rodičem, pro nějž vybíráme z aktivit pro miminka a malé děti, jsme se věnovali  alternativním terapiím masáži a reflexologii ve verzích pro novorozence, kojence  a batolata. Dnes se zaměřme na aktivitu, kterou snad jako terapii nevnímáme, tak je přirozená, nevtíravá a všeobecně rozšířená. Tou aktivitou je pohyb a cvičení.

Význam cvičení pro všechny bez ohledu věku je dnes již obecně známý. Cvičení není jen o hubnutí a formování tělesných tvarů. Přiznejme si, že máme-li prostřednictvím cvičení shodit pár kil, musíme cvičit  hodiny a hodiny týdně. Pohyb a tělocvik zrychluje krevní a lymfatický oběh a navozuje pocit svobody, spokojenosti a  pohody. Lidé, kteří trpí úzkostmi a depresemi, shodně potvrzují, že po hodině vhodně vybraného cvičení cítí stejnou úlevu jako vezmou-li si tabletu (pozor, nedoporučujeme měnit léčbu na základě této kusé informace ). Ano, cvičení je další formou alternativní terapie, předepisovanou i klasickými lékaři.

„Pokud by cvičení bylo v tabletách, staly by se  tyto  tou nejefektivnější a zároveň nejekonomičtější drogou, jaká kdy byla na trhu. Dr. Nick Cavill.“

Cestu do tělocvičny si najde jak těhotná žena, tak starší pár i maminka s dítětem, dokonce s miminkem. V mnoha městech narazíte na plakáty zvoucí k návštěvě kurzů cvičení s dětmi a začaly se objevovat i kurzy baby jógy.

Metodiku tohoto speciálního cvičení pro novorozence, batolata a jejich rodiče vypracovala antropoložka  Françoise Barbira Freedmanová z univerzity v Cambridge ve Velké Británii. Jako mladá studentka ve věku 22 let odjela do Peru studovat zvyky kmene Keshwa Lamas (v roce 1974). Později vyprávěla, že kmen ji přijal velmi vlídně snad i proto, že vypadala na svůj věk mladě a byla tedy považována za jednu z jejich děvčat. Během dvou let, které prožila v pralese s domorodci, si  prošla i různými osobními zdravotními peripetiemi a naučila se obdivu a respektu  k jejich znalostem a způsobu života. Několikrát se vyjádřila v tom smyslu, že jí znalosti šamanů dokonce zachránily život. Naučila se mnoho o přírodních terapiích, které kmen aplikoval, a to od  používání léčivých rostlin a bylin (některé poté  se souhlasem kmene přivezla do Evropy k výzkumu), přes pomoc matkám  při porodu, péči o novorozence až po výchovu k samostatnosti a nezávislosti na souši i ve vodě. Po dalších 30 let se k domorodcům pravidelně vracela, dokonce se později stala členkou rady starších, což o tom, jak si jí kmen váží, prozrazuje asi nejvíce.

[hidepost=0][/hidepost]

Komentáře

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>