Když děti stůňou… II.
Běžným dětským onemocněním se nevyhne dříve či později žádné dítě. Nejvíce rizikovým prostředím pro nákazu jsou dětská zařízení – školky, mateřská centra, školy, dále čekárny u lékařů, nákupní centra a hromadná doprava. Nejpřirozenějším typem léčby je přírodní cesta pomocí bylinek, které se popíjejí, vdechují, používáme je k obkladům a zábalům.
Pozor na chemické léky!
Užívání chemických léků je určitě jednodušší než si připravovat čaje, sirupy a tinktury, ale ne každé jednoduché řešení je to nejsprávnější. Syntetické léky bychom měli opravdu používat pouze v nutných případech. Jedině tak se může u dítěte rozvinout silný imunitní systém. Některé nešetrné léčebné postupy mohou na dítěti zanechat trvalejší následky, které se obvykle začnou projevovat až v pozdějším věku.
Rýma
Ucpaný nos pomůže uvolnit inhalace
Do mísy s horkou (ne vroucí!) vodou nakapeme 1 kapku levandulového, 1 kapku tymiánového éterického oleje a přidáme k tomu ještě 2 lžíce mořské soli (nejlépe z Mrtvého moře). Dítěti zakryjeme hlavu ručníkem a držíme ji asi 25 cm od mísy, aby zachytilo stoupající páru. Snažíme se mu vysvětit, aby vdechovalo nosem. Nikdy dítě nenecháme bez dozoru!!!
Kašel
Na odhlenění organismu nám pomůže tento čajík Kašlík
Potřebujeme: 1 čajovou lžičku jitrocelových listů, 1 čajovou lžičku květů divizny, půl čajové lžičky drceného lékořicového kořene (můžeme použít i květ slézu) Postup: Všechny uvedené byliny přelijeme 3 dl vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Pak scedíme a popíjíme během dne po douškách. Tento čaj je vhodný i pro malé děti, neměl by se však popíjet déle než 10 dní. Pro děti používáme následující ředění: do 2 let věku – 1 čajovou lžičku již hotového čaje zředíme s 2 dl čisté vody, od 3 do 5 let – 2 čajové lžičky již hotového čaje zředíme s 2 dl čisté vody. Pak už ředit nemusíme.
Citrónový zábal prsou
Tento typ zábalu je velmi vhodný při kašli a bronchitidě. Šťávu z 1 chemicky neošetřeného citrónu vlijeme do 0,5 litru horké vody. Do ní namočíme lněný nebo bavlněný šátek, dobře ho vyždímáme a přiložíme na oblast prsou na záda. Nakonec ho ještě pevně připevníme šálou nebo šátkem. Ramena dětí udržujeme v teple, jinak se můžou po dobu zábalu ještě více nastydnout!
Malý pacient potřebuje klid!
Klid a dostatečný spánek jsou nejlepšími léčivými prostředky při jakékoliv nemoci.
Bolavá ouška
Bolesti ucha vznikají obvykle ve středním uchu, což je malý prostor za ušním bubínkem. Ze středního ucha vybíhá tenký kanálek, zvaný Eustachova trubice, která pak ústí v nosohltanu. Díky ní se tlak ve středním uchu vyrovnává s atmosférickým. Eustachova trubice umožňuje také vytékání hlenu a tekutiny. Když jsme nachlazení, tak nám sliznice otečou, trubice se tak uzavře a ve středním uchu se může nahromadit tekutina, která následně tlačí a způsobuje palčivou bolest. V ní se mohou velmi rychle množit bakterie a vzniká zánět. Další příčinou zánětu může být i plavání v bazénu či umývání vlasů. Je to tím, že do zvukovodu nateče voda, zůstane uvnitř a v ní se rozmnoží choroboplodné zárodky. Postižené ucho je zalehlé, silně svědí. Opravdový zánět poznáme, stiskneme-li malý trojúhelníkový lalůček, který se nachází před zevním zvukovodem a ucítíme- -li pronikavou bolest. Zánětem středního ucha trpí především děti, ale může postihnout i jinou věkovou kategorii.
[hidepost=0][/hidepost]