Chlamydie – dobře utajená hrozba
Stále větší počet pacientů si stěžuje na celkovou únavu, malátnost, bolesti hlavy, uzlin, v krku, případně kloubů – avšak lékaři u nich nenalézají příčinu bolestí. Také alergologické testy dopadají negativně. Viníky jsou patrně chlamydie.
Právě tyto viry či bakterie se řadí k častým současným problémům, s nimiž nemocní zápasí, ač to není zřejmé na první pohled. Onemocnění chlamydiemi totiž patří k chorobám nejzrádnějším a nejvíce podceňovaným. Obecně jsou právě chlamydie považovány za příčinu pohlavní nemoci. Ta však zdaleka není jediná, neboť kromě nejznámějšího druhu Chlamydia trachomatis, původce nemocí přenosných sexuálně, existuje Chlamydia pneumonie, která napadá dýchací cesty. A aby chlamydií nebylo málo, existuje také Chlamydia psittaci, ptačí forma, která se na lidi může přenést nejen z ptáků a způsobit nemoc zvanou psitakóza.
Chlamydie se ještě nedávno obecně řadily mezi viry – jsou velmi malé a vyskytují se pouze uvnitř živočišných buněk (v cytoplasmě). Výzkumy však prokázaly jejich příbuznost s bakteriemi. Obecně jsou chlamydie vždy velmi nenápadné: mohou dlouho žít v těle hostitele, aniž by se navenek projevily. Ke svému šíření nezbytně potřebují vlhké prostředí. A protože také mohou potíže způsobovat pouze fakultativně, nakažení jedinci bez obtíží nevědomky fungují jako přenašeči nákazy.
Zákeřnost přenosu i onemocnění
O pohlavní formě chlamydiové infekce lékaři často mluví jako o civilizační hrozbě, neboť postihuje přibližně 15 % žen a právě u nich může negativně ovlivnit plodnost, případně vyvolat potrat.
Příčinou sexuálně přenosných nemocí jsou chlamydia trachomatis (CTR). Pokud si nositel infekce bezděčně vetře mikroorganismus do oka, chlamydie napadnou oční spojivku a vyvolají zánět, někdy provázený dalšími komplikacemi
(hrozí i oslepnutí). Chlamydie se nejčastěji přenášejí vaginálně, análně a orálně nakaženým partnerem. Rizikem mohou být kontaminované ručníky (opravdu značné procento přenosu), povlečení, toaleta, bazén, sprcha. Onemocnění se v těhotenství přenáší z matky na dítě.
V případě napadení chlamydiemi mohou ženy pociťovat svědění a bolest v pochvě zhoršující se pohlavním stykem, pálení při močení a bolesti břicha či podbřišku. Vodítkem by mělo být krvácení mimo cyklus či po styku, citlivý vřídek na genitálu, zduření mízních uzlin v tříslech (spojené s horečkou a zimnicí). Muži mohou vnímat bolest a svědění kolem močové trubice, pálení při močení, nateklá a na omak bolestivá varlata, občas i bolestivost kloubů. Při nechráněném análním styku může infekce vyvolat zánět konečníku (vzácně i prostaty).
U 75 % žen a 50 % mužů se typické příznaky vůbec neprojeví, o to horší komplikace pak nastanou. Inkubační doba choroby se pohybuje mezi jedním a třemi týdny (v prvním týdnu po nákaze nelze chlamydie vůbec prokázat).
Při sebemenším podezření na chlamydiovou infekci je nutné zajít k lékaři. Pokud se diagnóza potvrdí, nasazují se účinná antibiotika a léčit se musí i sexuální partneři.
[hidepost=0][/hidepost]