Aby prsty nebolely aneb Reflexní masáž bez použití prstů

Masáž nohou je od nepaměti ve vědomí lidí spojena s uklidněním mysli i těla. Bolí vás hlava? Masáž nohou vám pomůže. Cítíte se napjatí a strnulí? Masáž nohou tyto potíže zmírní. Lidem dlouhodobě nemocným odkázaným na lůžko a péči členů rodiny nebo nemocničního personálu masáž nohou přinese úlevu.
Obraz masáže nohou anebo dokonce refl exologie známe i ze série nástěnných kreseb objevených v egyptské hrobce starověkého lékaře Ankhmahora, datovaných kolem roku 2300 př. n. l. Rovněž američtí Indiáni často praktikovali masáž nohou, jež měla zajistit rovnováhu jak psychickou, tak fyzickou a spirituální. Kdykoli chceme zapůsobit, utíkáme se k názorům starých čínských fi lozofů a léčitelů. Zvláště my Evropané věříme, že medicína ve starověké Číně byla na vysoké úrovni již 5 000 let před naším letopočtem, a že praktiky tehdy užívané jsou dobré i dnes. Vězme tedy, že masáž nohou a refl exologii staří čínští lékaři užívali často a s velkým úspěchem.
Dokonce stará japonská pověst praví: Otau byl starý a moudrý muž, s tváří plnou vrásek. Pro jeho léčitelské schopnosti si ho vážila celá vesnice. Jednou za ním přišel cizinec a chtěl si zapsat Otauovy odpovědi na mnoho svých otázek a pochopit tak podstatu jeho léčení. Ale jediné, co Otau řekl, bylo: Podívej se na nohy a uvidíš celé tělo. Nerozumím, řekl cizinec. Nikdy neporozumíš všemu, smál se Otau. Podívej se na nohy, to stačí.
Novodobá historie refl exologie je spojena se jménem amerického ušního, krčního a nosního lékaře Dr. Williama Fitzgeralda (na obrázku vlevo), který počátkem 20. století přišel s teorií refl exních bodů. Všiml si, že stlačíte-li bod na jedné části těla, jiná část těla je jakoby pod anestetiky. Po sérii pokusů, při nichž používal kolíčky na prádlo a kovové svorky (viz obrázek tzv. kolíčkování, které má znecitlivět zuby a připravit tak pacienta na zákrok u zubaře), a po mnoha malých operativních zákrocích, při nichž jeho pacienti necítili bolest nebo jen minimální, vypracoval tzv. zónovou metodu.
Celé tělo rozdělil do deseti zón či ka – ná lů, kterými proudí životní energie. Zóny se táhnou od prstů na nohou nahoru do hlavy a zpět do rukou, všechny jsou stejně široké a zahrnují všechny orgány a všechny části těla. Na Fitzgeralda navázala další americká terapeutka Eunicie Inghamová (autorka knih Příběhy, které by chodidla mohla vyprávět a Příběhy, které chodidla vyprávěla), a po ní další. Refl exologie pracuje na stejném principu jako akupresura či akupunktura, tj. tlak na určitý bod má napravovat energetické pole v těle. Stres a nezdravý životní styl blokují energetické kanály (meridiány) a může tak dojít k poruchám či nemocem. Terapeut neprovádí diagnózu, není lékař, ale pokud najde pod povrchem kůže citlivé místo, zatvrdlinu, opuchlinu či granuli, znamená to, že korespondující část těla nebo orgán potřebuje stimul v podobě dodání energie a povzbuzení samouzdravovacího procesu.
[hidepost=0][/hidepost]