Radost žen ze sexu – co ji ruší

Radost žen ze sexu – co ji ruší
4.4.2012

Ženy prožívají sexualitu poněkud jinak než muži. Každopádně mají schopnost při milování poměrně dlouhou dobu pociťovat intenzivní rozkoš. Intenzita slastného prožitku sice „vlnovitě kolísá“, ale převážně zůstává na stálé a dost vysoké úrovni. Výkyvy slastného prožitku „směrem nahoru“ se ne náhodou nazývají vrcholy, cizím – ale již zdomácnělým – slovem orgasmy. Při orgasmu může žena upadnout do vpravdě extatického vytržení, kdy přechodně ztratí pojem o času a okolí. Svým způsobem nakrátko částečně ztratí vědomí a prožije něco, co orientální národy nazývají nirvánou. Francouzi mají pro ženský orgasmus slovní spojení, které v překladu znamená něco jako „malá sladká smrt“. Schopnost dlouhého intenzivního prožitku rozkoše jakoby byla „neutralizována“ tím, že nemalá část žen trpí pravidelnými menstruačními bolestmi, bolestmi při porodu a občas dlohodobými bolestmi, které komlikovaný porod zanechal. Ženy mají anatomicky více vstupních bran rozkoše než muži, ale mají s nimi také svoje potíže.Ty mohou radost ze sexu dost rušit a v některých případech kalit i radost ze života.

Následuje přehled hlavních/častých příčin a stavů, které ženskou sexualitu ruší nebo znemožňují. Popisy léčebných postupů připojené k jednotlivým heslům jsou míněny jako standardně-medicínská léčba. Alternativně-medicínské postupy jsou uvedeny v samostatné kapitolce.

Svědění zevního genitálu (pruritus vulvae)
To se rozděluje na prvotní (primární) a druhotné (sekundární). Sekundárním svěděním se myslí svědění vzniklé na základě nějaké konkrétní či zjevné příčiny. Ke svědění vulvy přispívá dlouhé sezení, nošení úzkých přiléhavých kalhot, vyholování chloupků kolem přirození, parfémované vložky, přehnaná hygiena rozkroku spojená s nadměrně častým užíváním šampónů a mýdel. To vše vede ke ztrátě tzv. ochranného kožního fi lmu a kůže se stává nadměrně citlivou vůči zevním vlivům. Z chorob jsou to v první řadě různé kožní nemoci jako opar (herpes genitalis), bradavičnaté květákovité výrůstky (condylomata acuminata), alergie, dále cukrovka (diabetes) a městnání žluči ve žlučníku a žlučovodech (cholestáza). V pokročilejším (postmenopauzálním) věku bývá příčinou nižší hladina pohlavních hormonů. Léčení je na tom kterém odborném lékaři, do jehož kompetence konkrétní potíž patří.

Potíže v oblasti pochvy
Převládají záněty (kolpitidy). Ty bývají způsobeny různými mikroby, jako je například méně známý haemophillus vaginalis nebo trichomonáda, ale jsou tu i známější pojmy jako virus oparu, střevní baktérie a nechvalně proslulá kvasinka candida albicans. Kolpitidy svědí nebo i vysloveně bolí a od určité intenzity činí milování skoro nemožným. Ke svědění přistupuje ještě jeden příznak, a tím je poševní výtok (fl uor vaginalis). Výtoky se liší barvou a v neposlední řadě i občasným zápachem. Normální (fyziologický) výtok bývá vodnatý, průhledný nebo nanejvýš bělavý a je bez pachu. Bělavý výtok s případnými vločkami bývá u kvasinkového zánětu, žlutavý až vysloveně žlutý u zánětu způsobeného koky, nazelenalý a trochu zpěněný až hnisavý u trichomoniázy, vysloveně hnisavý pak u infekcí chlamydiových – ty bývají spojeny s pálením při močení a bolestmi v podbřišku. Hnisavý nazelenalý výtok se zarudlým poševním vchodem a pálením při močení (algurií) provází kapavku. Hnědavý až zakrvavělý výtok mluví pro nadměrně krvácivou či přebujelou děložní sliznici (endometriózu) nebo pro zánět děložní sliznice (endometritis), při němž výtok navíc páchne. V krajním případě se může vyskytnout i výtok páchnoucí po stolici, pak se pomýšlí na chorobné spojení mezi pochvou a konečníkem (rektovaginální píštěl).

Léčení se řídí laboratorním nálezem a výsledkem patřičného vyšetření, které by mělo odhalit vyvolávající příčinu. Pokud se příčina najde, příčinné – a většinou účinné – léčení je tu možné. Užívají se přitom antibiotika, antimykotika nebo antivirotika a to jak vnitřně, tak lokálně ve formě mastí, vaginálních globulí a čípků a podobně. Medicínskou léčbu by měla doplnit opatření jako omezit užívání šampónů a nošení spodního prádla ze syntetických materiálů. Spodní prádlo by se mělo prát při 90ti stupních. Měly by se aspoň na čas vynechat sladkosti všeho druhu. Při opakovaných výtocích a zánětech pochvy by se měl nechat vyšetřit a léčit i stálý partner, u něhož by se měl vyloučit chronický zánět předkožky (balanitis) a močové trubice (urethritis). Tím se zabrání opakovanému vzájemnému nakažení partnerů. Pokud k tomu dojde, mluví se o tzv. ping pong- -efektu.

[hidepost=0][/hidepost]

Komentáře

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>