Malárie v ČR

Malárie v ČR
20.3.2012

Existuje snad souvislost s nemocí slaných dětí?

Poslední měsíce testuji téměř každý týden nějakého klienta s infekcí malárie. Zdaleka nejde jen o cestovatele, naopak, nejvíce mých malarických klientů pochází z jižní Moravy. Břeclavsko, Hodonínsko, Valtice, Znojmo, Novomlýnské nádrže, Lednice, Kyjov, Uherské Hradiště. Původní bažiny, záplavové oblasti, chovné rybníky, řeky Morava, Dyje, Jihlava…to jsou oblasti s vyšším výskytem komářích přenašečů.

Podle starých učebnic byla malárie na Moravě odjakživa. Běžně se s ní počítalo a naši předkové ji uměli léčit mnoha způsoby. Severu Moravy a Vysočině se však malárie také nevyhýbá. Vysoký záchyt malárie hlásí i písecká kolegyně z rybníkatého kraje. Dnes mám v evidenci přes 80 malariků, se shodnou infekcí za mnou chodí celé rodiny. Někteří si vzpomínají, že se jejich praděda vrátil s malárií z bojů na Piavě, pak se teprve ženil. Jiní, s bydlištěm kolem Slavkova, mají francouzské předky. Malárie je přenosná z matky na dítě a pohlavním stykem. Slýchám věty jako: ,,Potím se odjakživa, co si pamatuji, moje matka bývala horkokrevná, i v zimě chodívala naboso a nalehko.“ ,,Potím se od té doby, co se přítelkyně vrátila z Itálie, a ta hřeje jak kamínka.“ Možná, že i některé ,,návaly horka“, které trpělivě snášejí české a moravské ženy, mohou souviset s malárií.

Komár anopheles se k nám vrací
Při testování malariků jsem chybovala zatím nejvíce za celou svou praxi. I proto píši tento článek, jako varování a vzkaz kolegům. Ovlivněna školskou medicínou jsem malárii považovala přece jen za exotickou infekci a při prvních sezeních jsem na ni nepomýšlela. Mnohé případy jsem odhalila až při opakovaném měření. Ale postupně jsem si o malárii musela chtě nechtě něco nastudovat. Naučila jsem se vnímat její typické klinické projevy, a rozlišovat je od symptomů borreliků, chlamydiků, virózy EBV, chřipek, koků, migrační fáze parazitů… atd.

U nás se můžeme setkat s lehčími typy malárií, jejichž přenašeči jsou prokázáni i v Evropě. Už dávno neplatí, že endemickou oblastí malárie jsou jen Afrika, jižní Amerika a Asie. To jsou informace staré 20 let, a naši lékaři –odborníci na cestovní medicínu – se ještě nevzbudili. Cestování vneslo do populace ještě větší chaos a hmyz nás propojuje i s osobami, které se z tropů vrátily. S globálním oteplováním se komáří přenašeči posunují stále více na sever. Přibylo jich i po opakovaných záplavách v posledních letech. Podle WHO ročně onemocní malárií 300 miliónů lidí, a nakazí se v průměru 10.000 evropských turistů.

Známé druhy malárií
Plasmodium malariae – benigní, mírnější čtyřdenní, evropská.
Plasmodium vivax – třídenní, evropská, mírnější, rozšířená po celém světě.
Plasmodium ovale – slabá třídenní evropská forma.
Plasmodium falciparum – maligní terciána, většinou se opravdu najde jen u cestovatelů, kteří se vrátili z exotických destinací. Do USA ji například zavlekli afričtí otroci. Bez léčby může být smrtelná.

[hidepost=0][/hidepost]

Komentáře

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>