Oheň za hrudní kostí

Oheň za hrudní kostí
2.2.2012

Pálení žáhy – odborně pyrosis nebo pyróza – je v podstatě něco jako pocit žáru a kyselosti v nadbřišku a za hrudní kostí (sternem). Pyróza vznikne v průběhu života pomalu nebo i náhle. Záleží na příčině.

Příčin pálení žáhy není mnoho. Jednou z nich je snížení napětí kruhového svěrače na dolním „konci“ jícnu, tedy v oblasti jeho spojení se žaludkem. Svěrač má za úkol oddělovat obsah žaludku od jícnu a bránit žaludečnímu obsahu, aby se „přeléval“ (respektive stoupal či vzlínal) nahoru do jícnu, kam takříkajíc nepatří a kde doslovně pálí. Vzlínání žaludečního obsahu do jícnu se odborně nazývá reflux.

Viníků je víc
Dalším faktorem přispívajícím k pálení žáhy je jistá anatomická porucha. Jícen totiž prochází bránicí, v níž je pro ni „otvor“. Ten je za normálních okolností přiměřeně velký, ke stěně jícnu jaksepatří přiléhá a přispívá k oddělení dutiny mezihrudí od dutiny břišní. Někdy se tento otvor/ průchod tak trochu zvětší a do dutiny mezihrudí se vsune část žaludeční stěny. Této poruše se říká hiátová kýla. Žaludeční stěna protlačující se podél jícnu vzhůru do mezihrudí, pokud ji provází refl ux kyselého žaludečního obsahu do jícnu, může pálit i vysloveně bolet. Třetím principiálním faktorem pálení žáhy je kyselost žaludečního obsahu. Někdy se mluví o „překyselení žaludku“ a podobně, což je však trochu sporný pojem.

K pálení žáhy dále přispívá nadváha a střevní plyny. Obojí zvyšuje tlak v břišní dutině. Tím se „zespodu“ zvyšuje tlak na žaludek a ten má tendenci protlačovat se otvorem v bránici nahoru do mezihrudí. Nebo jen jeho obsah do jícnu, při čemž oboje pálí. Podobně působí i těhotenství, kdy se dutina břišní „zaplňuje“ dorůstajícím plodem a zespodu zvyšuje tlak na bránici.

Jednou z takříkajíc „mimobřišních“ příčin pálení žáhy jsou funkční poruchy dolní hrudní páteře. Na ně se myslí zřídka. Obratlové výrůstky a artróza malých obratlových kloubů mohou pocit pálení žáhy když ne přímo způsobovat, tak určitě udržovat. Je to standardně medicínsky prokázáno, ale myslí se na to jen zřídka.

Osudné podcenění problému
Pronikání kyselého žaludečního obsahu do jícnu může nejen pálit, ale i vysloveně bolet. K tomu se občas přidá i silný zápach z úst, jenž může do jisté míry ztížit společenský život v době, kdy všichni chtějí vonět. Lidé s refl uxem často trpí chudokrevností, mají bledou kůži i viditelné sliznice. Kyselý žaludeční obsah v jícnu může komplikovat jinou chorobu – astma. Astmatické záchvaty mohou být u refl uxní choroby jícnu častější a intenzivnější. Pyróza dále „koliduje“ se srdečními potížemi. Zjednodušeně lze říci, že srdeční infarkt, pokud se anatomicky vyskytne v oblasti, kde srdce naléhá na bránici, se může projevit pálením žáhy. Kdo jím dlouhodobě trpí, může pocit pálení za hrudní kostí považovat za potíž, kterou již léta má a na kterou se neumírá. Pálení za hrudní kostí, jehož příčinou není refl ux, ale srdeční infarkt, může být pro pacienta osudným diagnostickým omylem.

[hidepost=0][/hidepost]

Komentáře

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>