Stúpa – anténa do nebe

Stúpa – anténa do nebe
1.11.2011

Z náboženských symbolů jsme v Čechách zvyklí hlavně na kříže nejrůznějšího druhu, maximálně na židovské hvězdy. V Asii jsou stejně silnými symboly stúpy. Proč se staví a co obsahují?

Sedím už několikátý den na zemi a vyrábím zungy do tsa – tsa. Cizí slova? Ano, i pro mne byla… Takže radši od začátku. Jen pár kilometrů za Náchodem, za českopolskými hranicemi vzniká budhistická stúpa. Jde o unikátní stavbu. Na rozdíl od rodinných domů nebo paneláků, které „vydrží“ maximálně desetiletí, stúpa by tu měla být nejlépe navěky.

První stúpy vznikly v Indii, kde byly jen kameny navršenými nad popelem z těl mrtvých. Později se staly schránkami pro Buddhovy ostatky, a posléze, za krále Ašóky, stúpy začaly označovat posvátná místa (většinou spjatá s Buddhovým působením). Dovnitř se ukládaly sošky, posvátné texty a ostatky buddhistických světců.

Všechno, co se stúpy a její stavby týká, má svá přesná pravidla. A tak sedím, říkám dokola mantru, a snažím se dělat všechny pohyby co nejpřesněji a co nejsoustředěněji, jak to jen jde. I tohle je způsob meditace, být tady a teď. Je to znát – jakmile mi myšlenky ujedou a začnou se toulat, okamžitě se to projeví na výsledku práce.

Pokud se stúpa staví v Asii, není nikdy o pomocníky nouze – všichni vědí, že takováhle pomoc čistí karmu a akumuluje velké zásluhy pro budoucí životy. V Evropě toto povědomí o prospěšnosti pomoci při práci na stúpě nepanuje. A tak je tady v Polsku pomocníků žalostně málo. Dva buddhističtí mniši, jeden česko-maďarský manželský pár, a pak někdo tu a tam přijede, jako třeba já, na pár dní pomáhat.

Celý letošní rok se v Polsku vyráběly tsa tsa – vypadají jako malé stúpy s podstavcem z nepálené hlíny. Uvnitř každé z nich se nachází zung – srdce. Já jsem si na tsa tsa netroufla – není totiž vůbec jednoduché vyrobit takovou, aby byla co nejdokonalejší. Je na to potřeba cvik a síla. Tak jsem radši zůstala u výroby zungů. Než je jeden takový zung hotový, je to spousta práce – nejdřív se papír, celý potištěný drobnými mantrami, natírá barvou vyrobenou z šafránové barvy. Když papíry uschnou, stříhají se mantry po jedné do tenoučkých proužků. Ty se pak navíjejí (ve správném počtu a ze správné strany) na malé kousky vonných tyčinek. Hotové zungy se balí do látky a červenou barvou se označí hlava (vršek) zungu, aby se při vkládání do tsa tsa srdce neocitla uvnitř hlavou dolů.

[hidepost=0][/hidepost]

Komentáře

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>