Akné snadno pošramotí sebevědomí

Dospívání je bolestivá záležitost. Mládě je samá ruka a noha, na těle se mu objevují chlupy, dívkám se nalévají prsa a chlapci mutují. A do všeho duševního zmatku, k němuž mohutně přispívají rozbouřené hormony, se ještě dělají „beďary“! Na viditelných místech – v obličeji, dekoltu, na ramenou i na horní polovině zad se tvoří uzavřené nebo otevřené komedony, červené pupínky, hnisavé neštovičky, případně červené až fialové hrbolky. Co s nimi? Vymačkávat, ošetřovat, riskovat jizvy?
Dospělí se k problému staví často laxně. „Taky se mi pupínky dělaly, s tím nic nejde, však přejdou samy, jen co trochu vyrosteš z puberty…“ zní nej častější odpověď. Upřímně řečeno, existují i horší: „Táta ani já jsme nic takového neměli, nechápeme, kde jsi k tomu přišel/přišla!“
Acne vulgaris, běžně zvané akné, jako nejčastější chronické onemocnění kůže obtěžuje více než 85 % mladistvých. Jeho příčinou je nárůst produkce zejména mužských hormonů, který v dospívání probíhá u obou pohlaví. U velké většiny mladistvých akné vymizí mezi 20.–23. rokem života. Zejména ženy však trápí nepříjemné projevy akné i ve věku vyšším: 12 % nad 25 let a u 5 % problémy přetrvávají i ve věku přesahujícím 45 let.
Bez jizev na těle i na duši
Již zmíněné mužské pohlavní hormony androgeny zesilují aktivitu mazových žláz, které vyvolávají mazotok. Produkci kožního mazu také ovlivňují hormony hypofýzy a glukokortikoidy. Zvýšená tvorba mazu vede ke vzniku komedonů, následně vzniká zánět (vyvolaný mechanickým drážděním i chemickými pohody uvnitř mazové žlázy), případ ně vše zhorší přítomnost bakterií, kvasinek apod. Svoji roli v tomto směru hraje nejen individuální výbava organismu, ale také genetické vlivy. Zranění pokožky způsobená akné bohužel zanechávají na kůži viditelné stopy, jizvičky apod. A zde je kámen úrazu.Mladí lidé jsou na svůj vzhled nesmírně citliví. V norském Oslu publikovali studii, která se zabývala sebehodnocením dospívajících. Akné se ukázalo jako významný jednotlivý faktor, který ovlivňuje sebevědomí mladého člověka (muže či ženy) mnohem silněji než třeba body mass index (údaj o plnější postavě), nebo depresivní symptomatika. Sice se neprokázalo, že by se jedinci s akné častěji pokoušeli o sebevraždy, ale nízké sebehodnocení je v době zásadního rozvoje osobnosti velmi důležité. Zejména když se prokázalo, jak vydatně vyléčení akné přispěje k výraznému zvýšení sebehodnocení jedince: může přímo ovlivnit celou jeho následující životní dráhu.
[hidepost=0][/hidepost]