Korálovec ježatý

Korálovec ježatý
1.7.2011

(Hericium erinaceus)
perspektivní léčivá houba

Korálovec ježatý je houba vyskytující se výhradně na severní polokouli od mírného pásma po subtropické oblasti Asie, Evropy a severní Ameriky. Její často kulovitá plodnice není rozlišena na klobouk a třeň, je korálovitě rozvětvená. Průměr plodnice je 5–20 cm a na jejím povrchu jsou ostny dlouhé 3–6 cm. Plodnice mají v době zralosti bílou barvu, která se postupně mění na hnědožlutou a později hnědou. Patří mezi houby působící bílou hnilobu a roste na odumírajících nebo odumřelých listnatých stromech (dub, buk, javor, ořešák).

Lví hříva a opičí hlava
S ohledem na zajímavý tvar má houba i zvláštní pojmenování. Překlad německého a čínského názvu je „opičí hlava“ a názvu anglického „lví hříva“. Je významným zdrojem léčivých látek a používá se k přípravě zajímavých pokrmů. Plodnice mají vyšší obsah bílkovin v sušině (31,7 %) než ostatní léčivé houby jako hlíva (19,5 %) nebo šiitake (18,3 %). Houba obsahuje četné biologicky aktivní látky jako nízkomolekulární fenolické látky (Hercenon A a B) a hericenony. Mycelium houby obsahuje diterpeny zvané erinaciny. Jeden z erinacinů má charakter opiátu a užívá se k tlumení bolesti. Mezi léčivé látky patří také polysacharidy obsažené v plodnicích. Vysoká účinnost u zánětů tlustého střeva a redukci metastáz Houba přispívá k regeneraci sliznice a epitelu tkání trávícího systému. Je vhodná při léčbě gastritidy, chronického zánětu žaludeční sliznice a pálení žáhy. U pacientů s chronickým zánětem tlustého střeva, kterým byl v klinických pokusech podáván korálovec, došlo v 82 % případů ke zlepšením zdravotního stavu a v 52 % bylo dosaženo úplného vyléčení. Také v případě klinické studie s podáváním korálovce v kombinaci s chemoterapií u pacientů s nádorovým onemocněním jícnu a žaludku došlo k redukci metastáz v 70 % oproti kontrolní skupině.

Polysacharidy z korálovce se podávají při nádorovém onemocnění žaludku, jícnu a kůže. Modulují imunitní systém při chemoterapii a odstraňují její negativní účinky.

Houba působí preventivně jako ochrana při konzumaci tučné stravy či stresech, snižuje hladinu krevního cukru.

Neurodegenerativní choroby a trávicí obtíže
Japonci zjistili, že hericenony a erinacin Q obsažené v plodnicích korálovce vyvolávají tvorbu proteinu NGF (nervový růstový faktor), který podporuje důležité sensorické neurony a tvorbu myelinu – důležité složky mozkové tkáně. Dochází k regeneraci mozkové tkáně, což může vést ke zlepšení zdravotního stavu pacientů s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou. Nasazuje se při obtížích nervového původu a zlepšuje kognitivní funkce. Používá se při neurózách či pro zpomalení průběhu některých autoimunitních neurodegenerativních chorob. V asijské medicíně je houba ceněna především pro zklidňování zažívacích obtíží a posilování imunity. Léčí bolesti žaludku a břicha, pocity tlaku a rozpínání v oblasti žaludku, říhání, nechutenství, což odpovídá dle západní medicíny některým stavům zánětu žaludku, žaludečním a dvanácterníkovým vředům, zánětům střev.

[hidepost=0][/hidepost]

Komentáře

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>