Konopí je lék

Co člověk, to jiný názor. Co člověk, to jiný přístup. Asi takhle by se měl zamýšlet kdokoliv, kdo chce vynášet soudy, kdo chce odsuzovat nebo naopak tvrdit, že právě jeho myšlenka či způsob jsou ty nejlepší. Většina současných médií lidem vštěpovala a doposud tak činí i nadále, že konopí je dobré leda pro ty, co fetují. Jen velmi sporadicky proklouzne zmínka o tom, že některé druhy konopí nejsou marihuana, že se z něho dělala spousta užitečných věcí a že dokonce pomáhají s některými jinak těžko léčitelnými onemocněními.
Pravděpodobně spíš jen zasvěcenci vědí, že existuje někdo, kdo se využitím konopí pro léčebné účely vážněji zabývá a navíc vše dokumentuje. Ano, existuje i mezi lékaři pár nadšenců, kteří opatrně experimentují s některými konopnými přípravky. Ano, existují i podnikatelé, kteří se výrobou kosmetických přípravků z konopí vážněji zabývají. Ale většina pokusů s využitím konopí – pochopitelně mimo oblast drogově závislých, či výjimečných experimentů s omamným kouřem „marjánky“ na párty – je vždy na jednotlivci. Přece jen se však zdá, že existuje trvale pracující a dokonce úspěchy slavící skupina zapálených lidí, sdružených do Edukativní konopné kliniky nebo do občanského sdružení Konopí. Dokonce provozují lékárnu s názvem Konopná apatyka královny koloběžky první. Na webových stránkách www.konopijelek.cz je dostatek informací o běžném současném či budoucím využití konopí k léčebným účelům. A to jak u nás, tak prakticky v celém světě. Je zajímavostí, že např. jako velmi levné a účinné léčebné metody na řadu jinak velmi obtížně zvladatelných nemocí doporučují a podporují použití konopí i přímo některé vlády. Zářným příkladem jsou vlády Austrálie, Izraele či USA. Řada mezinárodně uznávaných vědeckých kapacit, včetně některých i původem z Čech, objevuje a prokazuje na výzkumech a prokázaných kasuistikách schopnost přípravků z nedrogového konopí léčit a vyléčit některé choroby, na kterých klasická západní medicína selhává. Jak jinak si vysvětlit, že klasické léčebné postupy velmi často selhávají u takových onemocnění, jako jsou astma, migréna, Parkinsonova nemoc, roztroušená skleróza či zelený zákal, kde využití konopných přípravků působí téměř revoluci.
Mezi ty, kteří se s plným nasazením věnují nejen propagaci léčivého konopí, ale i jeho dalšímu zkoumání, protože si schopnosti léčivého konopí vyzkoušeli sami na sobě, patří pan Dušan Dvořák, spoluzakladatel Společnosti pro návykové nemoci České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Dušan Dvořák je i magistrem Konopné apatyky a autorem celorepublikového dobrovolnického poradenského a vzdělávací serveru pro osoby se specifickými potřebami. Dovolujeme si jej představit v následujícím rozhovoru.
Pane Dvořáku, jak dlouho Edukativní konopná klinika funguje?
28. září 2009 jsme otevřeli první pracoviště – Konopnou apatyku královny koloběžky první. Kliniku založily tři neziskové organizace, z toho jednou z nich je odborná společnost Konopí je lék, o.s. V Praze proti nám naštěstí policie nezneužívá dvojsmyslné zákony. Je to nejspíš světový rekord.
Za jakých podmínek konopí vydáváte?
Do výzkumného programu je zařazen nemocný na doporučení lékaře. Hodně se orientujeme na látky, které pro uživatele marihuany nejsou moc zajímavé, ale jsou zajímavé pro nemocné. Jsou to sice kanabinoidy, ale jiné než omamné THC, zrovna tady máme odrůdu, která je z Finska a ta nemá skoro žádné psychoaktivní účinky, ostatně vaši předplatitelé semínka Finoly dostali v tomto čísle Regeny a mohou sázet ještě v červenci, což je výjimečné. Někdy si lidé ale konopí nosí sami a my jim „jen“ pomůžeme prověřit kvalitu. Všechny učíme, jak s ním správně zacházet, co je pro ně nejvhodnější, jak mohou nalézt rostlinu ideální právě pro ně atd.
[hidepost=0][/hidepost]