Bolesti trojklanného nervu, neuralgie trigeminu

Trojklanný nerv je pátý hlavový nerv. Je to nerv vedoucí vzruchy – a také bolest – z kůže do mozku, odborně nerv senzorický. Na každé straně obličeje má tři větve, na celý obličej tedy připadne šest větví vystupujících ze šesti „otvorů v obličejových kostech“. Všechny větve ve svém průběhu poměrně těsně míjejí obličejové dutiny a zubní kořeny.
Trojklanný nerv může z neznámých příčin začít doslova strašně bolet. Stává se to spíše ve druhé polovině života, ženy bývají postiženy téměř dvakrát tak často nežli muži. Obličej bolívá obvykle jen na jedné straně, zřídka na obou.
Zničující bolesti
Bolesti jsou výrazně silné až zničující, trvají několik vteřin až několik minut představujících značné trápení. Záchvaty se nepravidelně opakují a lidi zastihují při nejrůznějších činnostech. Pacienti většinou znají situace, které záchvat vyvolávají, a snaží se jim vyhýbat. Bolesti přicházejí při žvýkání potravy, čištění zubů a podobně. Ale i při naprosto nepatrných podnětech, jako je dotyk obličeje konečkem prstu nebo při závanu větru či chladného vzduchu. K tomu dochází při jízdě v autě s otevřeným okénkem, nebo na motorce. Pátrání po příčině bolestí je nevděčné, utrpení postižených je značné i přesto, že na nich „není nic vidět“. Míra jejich utrpení ospravedlňuje náročná vyšetření, nutná k nalezení nějaké „uchopitelné“ příčiny. Proto se dělá rentgen hlavy, počítačová tomografie známá jako cétéčko, magnetická rezonance, punkce páteře s vyšetřením získaného mozkomíšního moku, evokované potenciály atd.
[hidepost=0][/hidepost]